Završena je tenderska dokumentacija za projekat Sistem upravljanja otpadnim vodama u opštini Nikšić. Ovim projektom trebalo bi da bude izgrađena kanalizaciona mreža, duga 35 kilometara, a obuhvatiće prigradska naselja Dragovu Luku, Ćemanca, Rubeža i Oštrovac.
Projekat realizuje Opština Nikšić, u saradnji sa Proconom, Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Delegacijom Evropske Unije u Crnoj Gori i Evropskom Investicionom bankom.
U Informativno-edukativnom centru u Nikšiću danas je održana konferencija gdje su predstavljeni rezultati projekta.
Predsjednik Skupštine opštine Nikšić Nemanja Vuković zahvalio je delegaciji EU u Crnoj Gori i Evropskoj investicionoj banci na velikoj podršci, istakavši da smo za realizaciju ovog projekta dobili grant od 70%. Kazao je i da očekuje da će, s obzirom na to da je završena projektna dokumentacija, tender za izvođenje radova biti raspisan u januaru-februaru naredne godine, a objaviće ga Opština u saradnji sa Prokonom i Ministarstvom ekologije.
Ovaj projekat je dio šireg nastojanja Evropske unije da podrži Crnu Goru kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir (WBIF), koji je do sada obezbijedio 1,9 milijardi evra za 24 projekta.
„Ovim projektom su obuhvaćena naselja Ćemenca, Dragova luka, Oštrovac i Rubeža. Dakle, 10500 naših sugrađana će dobiti kanalizacionu mrežu, a rad postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda biće povećan za 30%. Ovaj projekat je morao biti zaključen još 2016. godine, sa završetkom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Međutim, nas je sačekalo da pokrenemo cijeli proces i sama izrada projektne dokumentacije je trajala 18 mjeseci, što govori o tome koliko je bilo zahtjevno. Vjerujem da ćemo realizacijom ovog projekta značajno uticati na bolje uslove života za naše sugrađane koji žive u Dragovoj luci, Ćemencima, Rubežama i Oštrovcu“, rekao je Vuković.
Ovaj infrastrukturni projekat doprinijeće uspostavljanju potpuno operativnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštini Nikšić, sa kapacitetom od 110.000 stanovnika, što će osigurati dugoročnu zaštitu rijeka Zete i Bistrice i imati značajan pozitivan uticaj na životnu sredinu, javno zdravlje i ukupno poboljšanje kvaliteta života.
Od 2009. godine, Evropska unija je preko WBIF-a pružila značajnu podršku Crnoj Gori sa 24 projekta, čija je ukupna vrijednost procijenjena na 1,9 milijardi evra. To je postignuto kroz 55 grantova u iznosu od 219,4 miliona evra tehničke pomoći i sufinansiranja investicija. Podrška EU IPA granta, kanalisana kroz WBIF, doprinosi 188,3 miliona evra, dok su ostali donatori dali 31,1 milion evra.
Projekat Sistem upravljanja otpadnim vodama „Nikšić“: faza II kanalizacione mreže finansiran je iz granta tehničke pomoći od 600.000 evra od strane WBIF-a. Procijenjeni budžet za implementaciju projekta je 14 miliona evra i biće finansiran kombinacijom investicionog granta WBIF-a (10 miliona evra) i zajma Evropske investicione banke (3 miliona evra), pored lokalnih sredstava. Sve uključene strane izrazile su zadovoljstvo napretkom ostvarenim tokom faze implementacije projekta.
Na konferenciji su govorili i menadžerka programa EUD-a Valentina de Sebastijano, dr Zoran Dabetić iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, glavni savjetnik EIB-a za sektor voda Lijana Jančauskiene, i glavni menadžer Prokona Dragutin Sekulović.